Հունվարի 17-ին «Բաց դաս» ծրագրի շրջանակում խորհրդարանը կրկին բացել էր դռները:  Օրվա հյուրերն էին Հրազդան քաղաքի Լեւոն Խեչոյանի անվան թիվ 10 ավագ դպրոցի աշակերտներն ու ուսուցիչները:
Հյուրերն ԱԺ նիստերի դահլիճի օթյակից հետեւել են օրենսդրի աշխատանքին, եղել են խորհրդարանի թանգարանում եւ գրադարանում: Նրանց հետ հանդիպել եւ զրուցել են «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորներ Լիլիթ Ստեփանյանը եւ Ալխաս Ղազարյանը:
Պատգամավորներն աշակերտներին ներկայացրել են խորհրդարանի գործունեությունը, օրենքների մշակման գործընթացը՝ ընդգծելով  աշխատանքի պատասխանատվության գործոնը:
Հանդիպումն ընթացել է հարցուպատասխանի ձեւաչափով: Մասնավորապես, հյուրերը հետաքրքրվել են կրթության ոլորտի զարգացմանն ուղղված ծրագրերով: Նրանք բարձրաձայնել են նաեւ իրենց  դպրոցի բարեկարգման հարցը:
Պատգամավոր Լիլիթ Ստեփանյանն առաջնային է համարել ուսուցիչների աշխատավարձի բարձրացման հարցը՝ գնահատելով նրանց դերը կրթված  հասարակություն ունենալու գործում: Ալխաս Ղազարյանն էլ տեղեկացրել է, որ այս տարվանից ավելացել է գիտնականների աշխատավարձը: Նա հույս է հայտնել, որ  դա կնպաստի առավել արդյունավետ օգտագործել գիտական ներուժը՝ խթանելով երիտասարդների ներգրավումը գիտության ոլորտում:

Учащиеся и педагоги разданской школы им. Л.Хечояна – в НС
17 января парламент вновь открыл свои двери в рамках программы “Открытый урок”. Гостями были учащиеся и учителя средней школы N 10 им.Л.Хечояна города Раздана.
Гости наблюдали за работой депутатов из ложи зала заседаний НС, посетили музей и библиотеку парламента. С ними встретились и побеседовали депутаты фракции “Гражданский договор” Л.Степанян и А.Казарян.
Парламентарии ознакомили учащихся с деятельностью НС, процессом разработки законов, подчеркнув фактор трудовой ответственности.
Встреча прошла в формате вопросов-ответов. В частности, гостей заинтересовали программы по развитию сферы образования. Они также подняли вопрос благоустройства своей школы.
Депутат Л.Степанян сочла приоритетным вопрос повышения заработной платы учителей, оценивая их роль в построении образованного общества. А.Казарян сообщил, что с этого года повысилась зарплата ученых. Он выразил надежду на более эффективное использование научного потенциала, активное вовлечение молодежи в науку.